czwartek, 21 czerwiec 2018 13:36

Zwolnienie z akcyzy alkoholu wykorzystywanego w produkcji artykułów spożywczych

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 2 stycznia 2015 r. sygn. IPTPP3/443A-68/14-4/KK zwolnienie z akcyzy alkoholu zużywanego do produkcji artykułów spożywczych (np. aromatów do ciast) może być szeroko rozumiane i obejmować także straty alkoholu powstałe w procesie produkcji oraz alkohol zutylizowany ze względu na niespełnienie norm jakościowych.

 

Wniosek o określenie dopuszczalnych norm zużycia alkoholu wykorzystywanego do produkcji wyrobów spożywczych jest wydawany przede wszystkim w oparciu o dane przedstawioną przez podatnika.

Zgodnie z treścią art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniu od akcyzy podlega alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych.

Specyfika powyższego zwolnienia polega na tym, że przedsiębiorca wytwarzający wyroby z zawartością alkoholu etylowego występuje z wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu celnego o ustalenie dopuszczalnej normy zużycia alkoholu dla danego wyrobu.

Zgodnie z brzmieniem art. 85 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym właściwy naczelnik urzędu celnego ustala, w drodze decyzji, dla poszczególnych podmiotów, na ich wniosek dopuszczalne normy zużycia napojów alkoholowych. Omawiana interpretacja indywidualna dotyczyła zakresu zwolnienia z akcyzy alkoholu zużywanego w procesie produkcji artykułów spożywczych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy zgodnie z którym:

„Określenie "napoje alkoholowe używane do produkcji" powinno być rozumiane jako całość alkoholu wydanego do produkcji tj. zarówno alkoholu zawartego w produkcie gotowym jak również alkoholu użytego do produkcji, który na skutek procesów technologicznych został w tym procesie całkowicie zużyty oraz alkoholu nienadającego się do dalszego przerobu znajdującego się w odpadzie produkcyjnym”.

Wniosek o określenie dopuszczalnych norm zużycia alkoholu wykorzystywanego do produkcji wyrobów spożywczych jest wydawany przede wszystkim w oparciu o dane przedstawioną przez podatnika. Dokumentacja przedstawiana naczelnikowi urzędu celnego powinna ponadto zawierać dokładne wyliczenia przewidywanej ilości surowca, który zostanie zawarty w gotowym produkcie lub utracony we wszystkich procesach związanych z jego wytwarzaniem.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dofinansowanie podmiotów gospodarczych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej - Russell Bedford https://t.co/q41E6O6nSm
3hreply
RB__Poland @Forbes zaprasza na tę akcję, w której uczestniczymy! :) https://t.co/B6MJBuRkLW
4hreply
RB__Poland Umowy najmu a koronawirus - w praktyce - Russell Bedford https://t.co/hxQZjnDPQy
9hreply
RB__Poland RB służy kompleksowym wsparciem w razie trudności z prowadzeniem firmy w dobie COVID-19. https://t.co/4WI1dagxwn
24hreply