środa, 20 czerwiec 2018 19:41

Planowane zmiany w akcyzie na samochody osobowe w 2017 r.

Ministerstwo Finansów od dawna zapowiada zmiany w akcyzie na samochody osobowe. Na dzień dzisiejszy nie dysponujemy żadnym oficjalnym stanowiskiem rządu w kwestii ostatecznej wersji projektu ustawy. Poznaliśmy jednak zapowiedzi, które można określić jako prawdopodobne.

 

Jak wyglądają stawki akcyzy na samochody osobowe obecnie?

Art. 105 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 Nr 3 poz. 11) przewiduje tylko dwie stawki akcyzy na samochody osobowe. Pierwsza dotyczy pojazdów o pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm3, druga obowiązuje pojazdy o pojemności większej niż 2000 cm3. Występuje tutaj ogromna różnica (sześciokrotna). Niższa stawka to 3,1%, wyższa została ustalona na poziomie 18,6%.

Uzasadnienie z pozoru jest proste. Chodzi o ochronę środowiska. Większe silniki emitują więcej spalin.

Pojawia się jednak pytanie z jakiego powodu samochód o pojemności silnika 2005 cm3 powinien podlegać sześciokrotnie wyższej stawce podatku niż ten o pojemności 1990 cm3. Co więcej, silniki mniejsze ale starsze mogą być znacznie bardziej toksyczne niż te nowsze i większe. Zasadność obecnej konstrukcji omawianego przepisu wydaje się bardzo wątpliwa.

Jak mogą wyglądać stawki akcyzy na samochody osobowe od stycznia 2017?

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów stawki akcyzy mają być zależne od pojemności silnika, wieku samochodu i norm spalania. W miejsce dotychczasowych dwóch stawek akcyzy pojawi się kilkadziesiąt. Nie ma jednak gwarancji czy nowe zasady nie będą w praktyce oznaczały większych obciążeń podatkowych dla osób sprowadzających samochody osobowe z zagranicy lub kupujących nowe na rynku krajowym.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dofinansowanie podmiotów gospodarczych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej - Russell Bedford https://t.co/q41E6O6nSm
2hreply
RB__Poland @Forbes zaprasza na tę akcję, w której uczestniczymy! :) https://t.co/B6MJBuRkLW
4hreply
RB__Poland Umowy najmu a koronawirus - w praktyce - Russell Bedford https://t.co/hxQZjnDPQy
9hreply
RB__Poland RB służy kompleksowym wsparciem w razie trudności z prowadzeniem firmy w dobie COVID-19. https://t.co/4WI1dagxwn
23hreply