środa, 20 czerwiec 2018 19:10

„Węglowe” zwolnienie z akcyzy

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym warto przybliżyć podatnikom kwestie dotyczące zwolnień z podatku akcyzowego przy zakupie węgla.

 

W dniu 2 stycznia 2012 r. w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011 r., Nr 291, poz. 1707, dalej: ustawa o podatku akcyzowym) został dodany art. 31a określający zakres zwolnienia z podatku akcyzowego wyrobów węglowych (w tym węgla i koksu). Przepisy powyższe zostały wprowadzone przez art. 21 pkt 10 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz. 1378, dalej: ustawy o obowiązkach obywateli).

Aby zostać zwolnionym z obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego należy spełnić trzy warunki. Po pierwsze należy być podmiotem wymienionym w ustawie o podatku akcyzowym jako podmiot zwolniony lub zużywać węgiel lub koks na cele zwolnione z akcyzy oraz dokonać zakupu u tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego. Podmiotami zwolnionymi na mocy art. 31a ustawy o podatku akcyzowym są m.in. gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, żłobki, szkoły, przedszkola oraz organizacje pożytku publicznego.

Drugim, równie ważnym a zarazem łatwym do spełnienia obowiązkiem kupującego będzie pisemne potwierdzenie i odesłanie sprzedawcy tzw. dokumentu dostawy – jest to specjalny druk, który będzie towarzyszył dostawie węgla lub koksu (oprócz faktury, paragonu lub rachunku). Po otrzymaniu towaru, dostaniemy do ręki dwa z czterech egzemplarzy takiego dokumentu dostawy, z których jeden jest dla nas, a na drugim musimy się podpisać i odesłać go sprzedawcy (lub kierowcy, który przywiózł zamówiony przez nas towar).

Trzecim, najistotniejszym dla nas warunkiem jest posiadanie i prowadzenie ewidencji zużycia wyrobów węglowych. Co do zasady jesteśmy zobowiązani prowadzić taką ewidencję, do której musimy wpisywać ilość wyrobów węglowych wysłanych, otrzymanych lub zużytych według ich kodów CN w 1000 kg w sposób umożliwiający obliczenie ilości tych wyrobów. Ewidencja zużycia wyrobów węglowych może być prowadzona zarówno w formie papierowej jak też elektronicznej. Pamiętać jednak należy, że w przypadku wersji papierowej należy z taką ewidencją udać się do naczelnika urzędu celnego, który musi na niej złożyć stosowną pieczęć. W tym miejscy należy zauważyć, iż z obowiązkowego prowadzenia ewidencji zwolnione są podmioty wymienione w art. 31a ustawy o podatku akcyzowym, które zostały powyżej wyszczególnione.

Należy pamiętać, iż brak powyższej ewidencji lub jej niewłaściwe prowadzenie może skutkować uznaniem przez organy celne, iż nie posiadamy prawa do korzystania ze zwolnienia z akcyzy węglowej, co w konsekwencji doprowadzi do obowiązku dopłaty podatku, a co nie będzie korzystne dla naszych kieszeni.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić iż wprowadzone przez ustawodawcę zmiany są dla przeciętnego podatnika w zasadzie nieodczuwalne, bowiem w tym wypadku są oni objęci ustawowym zwolnieniem i nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji zużycia wyrobów węglowych. Na pozostałe nieobjęte zwolnieniem podmioty nałożone zostały obowiązki, które bez wątpienia będą bardzo uciążliwe.  

Dominik Tymuła

Konsultant podatkowy w kancelarii

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p