środa, 20 czerwiec 2018 19:10

„Węglowe” zwolnienie z akcyzy

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym warto przybliżyć podatnikom kwestie dotyczące zwolnień z podatku akcyzowego przy zakupie węgla.

 

W dniu 2 stycznia 2012 r. w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011 r., Nr 291, poz. 1707, dalej: ustawa o podatku akcyzowym) został dodany art. 31a określający zakres zwolnienia z podatku akcyzowego wyrobów węglowych (w tym węgla i koksu). Przepisy powyższe zostały wprowadzone przez art. 21 pkt 10 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz. 1378, dalej: ustawy o obowiązkach obywateli).

Aby zostać zwolnionym z obowiązku uiszczenia podatku akcyzowego należy spełnić trzy warunki. Po pierwsze należy być podmiotem wymienionym w ustawie o podatku akcyzowym jako podmiot zwolniony lub zużywać węgiel lub koks na cele zwolnione z akcyzy oraz dokonać zakupu u tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego. Podmiotami zwolnionymi na mocy art. 31a ustawy o podatku akcyzowym są m.in. gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, żłobki, szkoły, przedszkola oraz organizacje pożytku publicznego.

Drugim, równie ważnym a zarazem łatwym do spełnienia obowiązkiem kupującego będzie pisemne potwierdzenie i odesłanie sprzedawcy tzw. dokumentu dostawy – jest to specjalny druk, który będzie towarzyszył dostawie węgla lub koksu (oprócz faktury, paragonu lub rachunku). Po otrzymaniu towaru, dostaniemy do ręki dwa z czterech egzemplarzy takiego dokumentu dostawy, z których jeden jest dla nas, a na drugim musimy się podpisać i odesłać go sprzedawcy (lub kierowcy, który przywiózł zamówiony przez nas towar).

Trzecim, najistotniejszym dla nas warunkiem jest posiadanie i prowadzenie ewidencji zużycia wyrobów węglowych. Co do zasady jesteśmy zobowiązani prowadzić taką ewidencję, do której musimy wpisywać ilość wyrobów węglowych wysłanych, otrzymanych lub zużytych według ich kodów CN w 1000 kg w sposób umożliwiający obliczenie ilości tych wyrobów. Ewidencja zużycia wyrobów węglowych może być prowadzona zarówno w formie papierowej jak też elektronicznej. Pamiętać jednak należy, że w przypadku wersji papierowej należy z taką ewidencją udać się do naczelnika urzędu celnego, który musi na niej złożyć stosowną pieczęć. W tym miejscy należy zauważyć, iż z obowiązkowego prowadzenia ewidencji zwolnione są podmioty wymienione w art. 31a ustawy o podatku akcyzowym, które zostały powyżej wyszczególnione.

Należy pamiętać, iż brak powyższej ewidencji lub jej niewłaściwe prowadzenie może skutkować uznaniem przez organy celne, iż nie posiadamy prawa do korzystania ze zwolnienia z akcyzy węglowej, co w konsekwencji doprowadzi do obowiązku dopłaty podatku, a co nie będzie korzystne dla naszych kieszeni.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić iż wprowadzone przez ustawodawcę zmiany są dla przeciętnego podatnika w zasadzie nieodczuwalne, bowiem w tym wypadku są oni objęci ustawowym zwolnieniem i nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji zużycia wyrobów węglowych. Na pozostałe nieobjęte zwolnieniem podmioty nałożone zostały obowiązki, które bez wątpienia będą bardzo uciążliwe.  

Dominik Tymuła

Konsultant podatkowy w kancelarii

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
4hreply
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
9hreply
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq