wtorek, 19 czerwiec 2018 20:03

Nowe kierunki międzynarodowego planowania podatkowego

W ostatnich latach Cypr oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (dalej: ZEA) były jednymi z bardziej rozpowszechnionych kierunków optymalizacyjnych. Jednakże, w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się Liban. Jest to konsekwencja zmiany polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz lokalnych regulacji ZEA. Podstawowym mechanizmem optymalizacyjnym w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowana z Cyprem oraz ZEA przed zmianami była wypłata wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce (tzw. wynagrodzenie dyrektorskie), które jest zwolnione z opodatkowania zarówno w Polsce, jak i w państwie źródła.

Poszukując nowych rozwiązań przy zastosowaniu tego właśnie mechanizmu należy zwrócić szczególną uwagę na Liban. Regulacje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Libanem a Polską oraz lokalne prawo Libanu jest niezwykle korzystne i spełnia oczekiwania i cele międzynarodowego planowania podatkowego związane z wpłatą wynagrodzenia dyrektorskiego wcześniej stosowanego na Cyprze oraz w ZEA.

Na mocy art. 16 umowy polsko-libańskiej, przychody osoby fizycznej będącej polskim rezydentem podatkowym otrzymane jako wynagrodzenie członka zarządu spółki libańskiej mogą być opodatkowane w Libanie. Powyższe sformułowanie jest równoznaczne z przyznaniem prawa do opodatkowania takich dochodów Libanowi, z czego Liban może ale w nie musi skorzystać.

Powyższa regulacja oznacza, iż wynagrodzenie dyrektorskie polskiej osoby fizycznej będącej polskim rezydentem podatkowym z tytułu pełnienia funkcji w spółce libańskiej jest zwolnione z opodatkowania w Polsce. Istotnym jest, iż miejsce wykonywania obowiązków członka zarządu spółki libańskiej nie musi być wykonywane na terytorium Libanu.

W celu korzystania z dobrodziejstw lokalnego ustawodawstwa, niezwykle istotnym jest również dobór odpowiedniej formy prawnej spółki. Idealnym rozwiązaniem jest założenie spółki typu SAL offshore przy której wynagrodzenie dyrektorskie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu podlega pod regulacje polsko-libańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, czyli jest zwolnione z opodatkowania w Polsce jak również nie podlega opodatkowaniu na terytorium Libanu.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż Liban jest interesującym kierunkiem rozwoju planowania podatkowego, który stanowi konkurencję dla dotychczasowych rozwiązań oferowanych przez spółki cypryjskie oraz ZEA.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza 4.0 – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne i inne rozwiązania trafiają pod obrady Senatu   - Russell… https://t.co/nvSfolgLXT
10hreply
RB__Poland Aresztowanie tymczasowe w projekcie Tarczy 4.0. narusza podstawowe gwarancje procesowe - Russell Bedford https://t.co/tATfTijGxB
RB__Poland Problematyczna kwestia opodatkowania wsparcia uzyskanego z tarczy finansowej - Russell Bedford https://t.co/VqtnR6nVkz