środa, 31 sierpień 2022 06:57

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach już wkrótce bez zbędnych formalności.

Dnia 19 sierpnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów pism niewymagających opatrzenia podpisem lub pieczęcią przez użytkownika e-Urzędu Skarbowego.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach jest dokumentem wydawanym przez urząd skarbowy na wniosek podatnika. W zaświadczeniu tym, zgodnie ze stanem na dzień jego wydania, umieszcza się informacje o niespłaconych zobowiązaniach podatkowych bądź informacje o tym, iż podatnik nie ma żadnych zaległości podatkowych. Najczęściej zaświadczenie potrzebują osoby dokonujący czynności dotyczących finansów osobistych bądź firmowych.

Bez oświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie obejdzie się w przypadku:

  • zawarcia umowy leasingowej,
  • dokonania zakupu na raty,
  • wnioskowania o kredyt,
  • sprzedaży nieruchomości,
  • konieczności sprawdzenia nowego kontrahenta przed nawiązaniem współpracy.

Jak możemy zauważyć, wachlarz sytuacji życiowych, w których zaświadczenie może się okazać niezbędne jest dosyć szeroki. Na ten moment zaświadczenie jest wydawane na wniosek, który możemy jako podatnik złożyć osobiście, wysłać pocztą lub drogą elektroniczną. Na wydanie oświadczenia będziemy musieli poczekać 7 dni. Często jednak zdarza się tak, iż tych 7 dni nie mamy, gdyż podatnicy często nie są świadomi czasookresu, który zajmuje wystawienie takie oświadczenia przez organy podatkowe. Idą jednak pozytywne zmiany w tym kierunku.

Zgodnie z treścią opublikowanego projektu wspomnianego we wstępie rozporządzenia z 19.08. podatnicy będą mogli samodzielnie pobrać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.

Projektowana zmiana paragrafu 2 wspomnianego rozporządzenia brzmi następująco:

„1)   wniosku w sprawie, której załatwienie polega na wydaniu przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pisma generowanego automatycznie w e-Urzędzie Skarbowym, w tym wniosku o wydanie:

a) zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W) składanego na podstawie art. 306e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.[1])), zwanej dalej „Ordynacją podatkową”,”

Oznacza to, iż wkrótce podatnicy będą mogli uzyskać zaświadczenie o niezaleganie w podatkach w sposób całkowicie zautomatyzowany, po prostu ściągając je po zalogowaniu z platformy e-Urzędu Skarbowego. 

Jednak zgodnie z objaśnienia zawartymi w uzasadnieniu do rozporządzenia projektowane rozwiązanie jest dedykowane wyłącznie zalogowanym użytkownikom konta osoby fizycznej w e-Urzędzie Skarbowym, tj. użytkownikom będącym osobami fizycznymi, którzy zalogują się do e-Urzędu Skarbowego przy pomocy węzła krajowego (w tym profilu zaufanego, profilu osobistego) oraz publicznej aplikacji mobilnej.

Pomimo ograniczonego dostępu do skorzystania z tej możliwości należy to uznać za pozytywny krok w relacjach fiskus – podatnik, gdyż prowadzi to zmniejszenia biurokracji oraz usprawnienie procesu otrzymania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.

Autorka: Darya Bannaya

Młodszy konsultant podatkowy. Absolwent kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent kierunku Globalny Biznes, Finanse i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka konkursu Ministerstwa Finansów „Podatkowi Liderzy” 7. edycja. Prowadząca szkoleń oraz konferencji skierowanych dla cudzoziemców w tematyce podatkowych aspektów prowadzenia i założenia biznesu w Polsce.

Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkami dochodowymi.

Autorka i współautorka publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

[1])   Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1598, 2076, 2105, 2262 i 2328 oraz z 2022 r. poz. 835, 974, 1265 i 1301.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR