poniedziałek, 13 czerwiec 2022 12:55

Spadkobiercy mają możliwość kontynuowania formy opodatkowania po zmarłej osobie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że wybór sposobu opodatkowania dochodów z działalności podatkiem liniowym jest prawem, które podlega sukcesji. Stanowisko to potwierdził NSA.

Sprawa rozpoczęła się od tego, że 7 czerwca 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił podatniczce prawa do liniowej stawki PIT. Przyjrzano się wnioskowi o interpretację. Wynikało z niego, że w lipcu 2018 r. kobieta z siostrą przyjęły spadek po ojcu. Dział spadku nie został jeszcze przeprowadzony. Najistotniejszą kwestią jest to, że zmarły był wspólnikiem spółki komandytowej i w skład spadku weszły jego prawa oraz obowiązki w tej spółce.

Wyrażenie zainteresowania opodatkowaniem liniowym

Ojciec spadkobierczyni w styczniu 2017 r. złożył skutecznie oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym według stawki 19 proc. Córka zmarłego w sierpniu 2018 r. złożyła do fiskusa pismo oświadczające, że z dniem otwarcia spadku przejmuje prawo spadkodawcy do opodatkowania liniowym PIT dochodów związanych z udziałem w spółce i dokonuje wyboru tego sposobu opodatkowania. Powiadomiła również, że zamierza kontynuować działalność gospodarczą po zmarłym ojcu związaną z uczestnictwem w spółce.

Zasady wskazywanie form opodatkowania

Fiskus nie potwierdził spadkobierczyni, że nabyła ona prawo do opodatkowania 19-proc. PIT. Wskazał, że warunkiem koniecznym dla opodatkowania dochodów z działalności podatkiem liniowym jest złożenie przez podatnika oświadczenia o jego wyborze. W sytuacji rozpoczęcia prowadzenia jej w trakcie roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przeciwskazania, o których powiadomił fiskus

Według urzędników, kobieta nie złożyła w terminie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. W ich ocenie powinno ono być złożone nie później niż w dniu przystąpienia do spółki. Zaznaczono, że podatniczka ma prawo dokonać zmiany sposobu opodatkowania w kolejnych latach.

Spadkobierczyni zaskarżyła tę interpretację. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że wybór sposobu opodatkowania dochodów z działalności podatkiem liniowym jest prawem, które podlega sukcesji. To stanowisko potwierdził NSA.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O