czwartek, 09 czerwiec 2022 13:06

Podwójna korzyść w PIT dla tych, którzy remontują zabytek

Rozliczenie wydatków w kosztach nie wyklucza zastosowania wprowadzonej przez Polski Ład ulgi na zabytki. Jednoznacznie wskazuje na to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystąpiła kobieta, która jest współwłaścicielką kamienicy wpisanej do gminnej ewidencji zabytków. Znajdują się w niej lokale mieszkalne i użytkowe. Są wynajmowane, a kobieta uzyskuje z tego tytułu przychody, proporcjonalnie do swojego udziału. Ta kobieta rozlicza się tak, że od przychodów odlicza koszty ich uzyskania, a podatek płaci od dochodu. Wśród kosztów są np. wydatki związane z utrzymaniem właściwego stanu technicznego budynku, czyli na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, wykonane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.

Z obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. przepisów wynika, że połowę wydatków na prace związane z remontem zabytku można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym. Jest to tzw. ulga na zabytki. Fiskus potwierdza, że wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane można rozliczyć w kosztach wynajmu. Jest jedno „ale”. Jeśli wykonane czynności prowadzą do ulepszenia środka trwałego, mogą zwiększyć podstawę jego amortyzacji. Stwierdzono, że kobieta może skorzystać z ulgi na zabytki. Nie wyklucza tego rozliczenie nakładów w kosztach.

W ustawie o PIT nie ma natomiast przepisu wykluczającego możliwość skorzystania z ulgi na zabytki z powodu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że współwłaścicielka kamienicy ma prawo do odliczenia od dochodu.

Podsumowując, można stwierdzić, że ulga jest dla osób rozliczających się według skali, ryczałtowców, a także tych, którzy są na liniowym PIT. Nowelizacja Polskiego Ładu (która aktualnie jest w Sejmie) przewiduje ograniczenie ulgi od 1 stycznia 2023 r..

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O