czwartek, 12 maj 2022 13:05

Szwajcarzy zagłosują w sprawie Lex Netflix – podatku od transmisji strumieniowej

Szwajcarscy wyborcy zdecydują w referendum, czy globalne serwisy streamingowe wideo będą wspierać szwajcarskich filmowców.

Szwajcarzy tratując demokrację bardzo poważnie, rozstrzygają o prawie w referendach. Najbliższe będzie dotyczyło podatkowego otoczenia mediów strumieniowych, a także finansowania Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

- Mamy największy szacunek dla demokratycznego podejmowania decyzji przez Szwajcarów i będziemy czekać na wynik referendum” – powiedział rzecznik Netflix (NFLX.O), dodając, że firma nie była zaangażowana we wniosek o referendum

4% dodatkowo na lokalną produkcję filmową

W wiążącym referendum w sprawie tego, co nazywa się „Lex Netflix”, wyborcy powiedzą, czy międzynarodowe serwisy streamingowe muszą inwestować 4% dochodów, które osiągają w Szwajcarii, w lokalną produkcję filmową, tak jak robią to obecnie nadawcy krajowi.

Ponadto 30% zawartości serwisów streamingowych musiałoby składać się z filmów lub seriali wyprodukowanych w Europie. Przeciwnicy twierdzą, że takie prawo – wspierane przez rząd i parlament – może ograniczyć ofertę globalnych treści i skłonić usługi przesyłania strumieniowego do podniesienia cen.

„Mamy największy szacunek dla demokratycznego podejmowania decyzji przez Szwajcarów i będziemy czekać na wynik referendum” – powiedział rzecznik Netflix (NFLX.O), dodając, że firma nie była zaangażowana we wniosek o referendum.

Sondaż gfs.bern dla nadawcy SRF wykazał, że ustawa filmowa uzyskuje 56% poparcia, przy 41% przeciw.

Szwajcarska demokracja

Jeśli wyborcy zgodzą się na zwiększenie wkładu finansowego i personelu Szwajcarii w rozbudowę Frontexu, Szwajcarzy zapłaciliby 61 mln franków szwajcarskich (61,5 mln USD) rocznie do 2027 r., w porównaniu z 24 mln w 2021 r.. Ale jeśli przeciwnicy – ​​którzy oskarżają Frontex o łamanie praw człowieka w postępowaniu z uchodźcami – staną na swoim, może to mieć więcej niż tylko konsekwencje finansowe. Według przywołanego sondażu 69% jest za finansowaniem Fronteksu, przy 25% przeciw.

„Bardzo żałowałabym szwajcarskiej decyzji o opuszczeniu strefy Schengen. Ale członkostwo w strefie Schengen opiera się na umowie międzynarodowej. A jeśli Szwajcaria zdecyduje się nie przestrzegać swoich zobowiązań wynikających z tej umowy, muszą ponieść konsekwencje” – powiedziała komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

W szwajcarskim systemie demokracji bezpośredniej wyborcy zdecydują też, czy ułatwić pozyskiwanie narządów do przeszczepów.

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Przekształcenie spółki a własność nieruchomości rolnych i leśnych - Russell Bedford https://t.co/gUAcRq8b5A
11mreply
RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ