środa, 27 październik 2021 12:07

Polski system podatkowy mało przyjazny dla biznesu

Są już wyniki Międzynarodowego Indeksu Konkurencyjności Podatkowej 2021 przeprowadzonego przez Tax Foundation. Raport przedstawia kraje, które posiadają najbardziej i najmniej przyjazne dla biznesu systemy podatkowe. Polska po raz kolejny uplasowała się na niskiej pozycji w tym zestawieniu. Przedostatnie miejsce na 37 krajów OECD to niepokojący wynik.

Ranking Międzynarodowego Indeksu Konkurencyjności Podatkowej może pomóc potencjalnym inwestorom wybrać kraj, w którym chcieliby prowadzić swoją działalność. Mierzy on jakość obowiązującego systemu podatkowego w danym kraju. Podczas oceniania uwzględnia pięć ważnych obszarów. Są to:

  • opodatkowania osób prawnych,
  • opodatkowania osób fizycznych,
  • opodatkowania konsumpcji,
  • opodatkowania majątku,
  • reguły opodatkowania działalności transgranicznej.

Brane są pod uwagę przede wszystkim stawki podatkowe stosowane przez państwa. Jednak istotne znaczenie ma również skomplikowanie związane z licznymi preferencjami i wyjątkami.

Pod względem samych wysokości stawek podatku Polska nie wypada najgorzej. W przypadku opodatkowania osób prawnych i fizycznych Polska zajęła odpowiednio piątą i szóstą pozycję. W polskim systemie podatkowym doceniono to, że nakłada się stosunkowo wysokich krańcowych stawek CIT. W przypadku PIT na korzyść Polski działa fakt posiadania liniowego opodatkowania. Mocną stroną jest również sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z 85 krajami. Jednak skomplikowanie poszczególnych przepisów przekreśliło szansę Polski na zajęcie wysokiego miejsca. Ilość zapisów przy opodatkowaniu osób prawnych spowodowała zajęcie 28 miejsca. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy uwzględnia się opodatkowanie osób fizycznych (30 pozycja) lub opodatkowanie konsumpcji (37 miejsce).

System podatkowy ma istotny wpływ na wzrost gospodarczy kraju. Dobrze zaprojektowany pozwala podatnikom łatwo obliczać i płacić należne daniny oraz zapewnia środki na sfinansowanie wydatków publicznych. Zawiły system podatkowy, z jakim mamy do czynienia w Polsce, potrafi zniechęcać podatników do produktywnej działalności.

 

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs