czwartek, 14 październik 2021 12:47

Zmiany w Polskim ładzie dla inwestorów ze specjalnych stref ekonomicznych

Ustawą z dnia 1 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zmienia się między innymi ustawę z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.

W myśl nowych przepisów SSE oraz PSI (Polskie strefy inwestycyjne) stracą dotychczasowe udogodnienia podatkowe. Zawężone zostanie zwolnienie z dochodu całego zakładu. Zwolnić z podatku będzie można tylko dochód wygenerowany w związku z realizacją nowej inwestycji, chyba, że podatnik wykaże ścisłe powiązanie pozostałej działalności firmy z dofinansowaną inwestycją. Do kosztów kwalifikowanych nie będzie można wliczać zakupionych środków transportu, co jest spójne z dotychczasową linią orzecznictwa fiskusa każącego traktować te koszty jako niekwalifikowane.

Dobrą wiadomością jest to, że doprecyzowano katalog wykluczonych zmian w decyzji o wsparciu oraz przepisy związane z ulgą podatkową IP Box i w myśl nowelizacji podatnicy prowadzący działalność w ramach PSI lub SSE będą mogli skorzystać z ulgi IP Box na zasadach ogólnych. 

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs