poniedziałek, 21 czerwiec 2021 07:00

Nowelizacja przepisów podatku u źródła ma wejść z początkiem 2022 roku

Ministerstwo poinformowało o odroczeniu wejścia w życie  procedury WHT refund. Nowelizacja podatku ma wejść w życie do końca bieżącego roku.

Zmiany w podatku u źródła weszły w nową fazę, wchłonięte do programu Polskiego Ładu. Z odpowiedzi na Interpelację nr 24182 do ministra finansów w sprawie podatku u źródła, skierowaną przez posła Jacka Żalka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Jan Sarnowski, zapowiedział, że termin odroczenia nowelizacji – 30.06.2021 r. – nie zostanie dopełniony, a ministerstwo wyda kolejne rozporządzenia, które przedłużą zawieszenie stosowania zmienionych zasad poboru podatku u źródła w PIT i CIT do 31 grudnia 2021. Projekt przepisów w zakresie podatku u źródła powinien zostać opublikowany w przeciągu kilku tygodni. Po zakończeniu procesu legislacyjnego ustawa zostałaby ogłoszona najpóźniej w IV kwartale 2021 r. Nowelizacja przepisów w zakresie podatku u źródła powinna zatem obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Zmiany w zakresie podatku u źródła dotyczą przede wszystkim zawężenia zakresu przedmiotowego i podmiotowego stosowania procedury zwrotu podatku (ang. WHT refund). Zmiany opisują projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, zmieniający rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także drugi projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 41 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR