wtorek, 15 czerwiec 2021 13:27

Ulga na robotyzację – kiedy i w jaki sposób można z niej skorzystać?

Ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm chcących usprawnić produkcję przez zastosowanie nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie urządzeń. Celem takiej ulgi ma być wzrost liczby robotów w produkcji a tym samym zwiększenie jej wydajności i obniżenie kosztów.

Przygotowywana przez Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów ulga na robotyzację miała zostać wprowadzona od 1 stycznia 2021 r. Wznowiono ten pomysł podczas prezentowania założeń Polskiego Ładu.

Kto skorzysta z ulgi?

Ulga na robotyzację przemysłową ma objąć polskie firmy. Jest ona szczególnie istotna w przypadku tych przedsiębiorstw, które do tej pory nie zainwestowały w roboty ze względu na konieczność poniesienia zbyt dużych nakładów inwestycyjnych.

Z nowo wprowadzanej ulgi podatkowej może skorzystać firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego. Ulga ma być dla wszystkich firm, bez znaczenia na wielkość lub branżę. Ponadto, warto zaznaczyć, że ulga obejmie płatników PIT i CIT.

Jak działa ulga?

Rozwiązanie to przewiduje, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zmodernizować zakład przemysłowy, będą mogli odliczyć 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację.

Do kosztów takiej nowoczesnej inwestycji zalicza się:

  • zakup lub leasing robotów i kobotów,
  • zakup niezbędnego oprogramowania,
  • zakup osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników),
  • zakup związany z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy,
  • szkolenia dla pracowników, mających obsługiwać roboty.

Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego. Niezbędne będzie dokonanie dodatkowe odpisu w momencie składania rocznego zeznania podatkowego.

Ulga robotyzacyjna ma przybliżyć Polskę do europejskich standardów

Według danych z 2018 r. gęstość robotów w przemyśle przetwórczym w Polsce (wyrażona w liczbie robotów przypadających na 10 tys. pracowników), znacząco odbiega od średniej w innych krajach, jak chociażby w Czechach czy na Węgrzech. Ulga robotyzacyjna ma wyrównać poziom.

Podatkowe wsparcie robotyzacji przemysłowej może okazać się kluczowym argumentem dla zagranicznych inwestorów. Dzięki niemu chętniej będą przenosić swoje produkcje do Polski. Ulga przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na rynku wewnętrznym i międzynarodowym.

Autor: Marta Wójcicka

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR