piątek, 27 wrzesień 2019 11:43

MF ogłosiło konsultacje w sprawie projektu informacji o cenach transferowych TPR

Ministerstwo Finansów zamieściło testowy formularz interaktywny TPR-C, który ma być przedmiotem konsultacji. 

Przepisy dot. cen transferowych, obowiązujące od 1 stycznia 2019 r., wprowadzają obowiązek składania przez podmioty powiązane informacji o cenach transferowych na postawie art. 11t ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych1 oraz art. 23zf ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych2. Informacja ta jest sporządzana na podstawie wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W wyniku przeprowadzonych do tej pory prac udostępniono schematy (struktury logiczne) informacji o cenach transferowych: https://www.gov.pl/web/finanse/struktury-tpr.

Jednocześnie w celu ograniczeniu kosztów administracyjnych, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także realizując postulaty zgłaszane przez uczestników Forum Cen Transferowych, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt formularza interaktywnego, pozwalającego na wywiązanie się przez podatników z ww. obowiązku sprawozdawczego, bez konieczności zakupu dodatkowego oprogramowania. Celem konsultacji jest uzyskanie opinii podatników w zakresie poprawności merytorycznej i logicznej formularza interaktywnego informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C). Zgłaszane uwagi zostaną uwzględnione przy przygotowaniu analogicznego formularza interaktywnego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P).

Po ściągnięciu formularza wyświetla się krótki formularz, na którym jest miejsce na identyfikację podmiotu składającego i podmiotu, którego dotyczy informacja, oraz 2 pytania. Powstaje pytanie czy cały wkład dotyczący transakcji i metod, o którym mowa w ustawie i rozporządzeniu, podatnicy dostaną odrębnie?

Opinie i uwagi możemy zgłaszać do 21 października. Testowy formularz interaktywny TPR-C możesz pobrać niżej w pdf.

Autor: Leszek Dutkiewicz, partner Russell Bedford Poland. Związany z firmą od 2011 roku. Dyrketor biura RBP w Katowicach. W latach 2008 – 2011 pracował dla czołowych firm doradczych (Ernst&Young, KPMG, BDO) świadcząc usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w prawie podatkowym i gospodarczym, przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego międzynarodowego, postępowań podatkowych, podatku VAT oraz cen transakcyjnych. Autor publikacji o tematyce związanej z prawem podatkowym, cywilnym i międzynarodowym. Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego. Posiada wykształcenie prawnicze, w 2008 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Masz pytanie z zakresu cen transferowych?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Tarcza 4.0 – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne i inne rozwiązania trafiają pod obrady Senatu   - Russell… https://t.co/nvSfolgLXT
RB__Poland Aresztowanie tymczasowe w projekcie Tarczy 4.0. narusza podstawowe gwarancje procesowe - Russell Bedford https://t.co/tATfTijGxB
RB__Poland Problematyczna kwestia opodatkowania wsparcia uzyskanego z tarczy finansowej - Russell Bedford https://t.co/VqtnR6nVkz