środa, 06 luty 2019 08:16

Zachęty podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI)

Jedną z preferencji podatkowych dla alternatywnych spółek inwestycyjnych jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania ze sprzedaży posiadanych akcji lub udziałów. Zmiana ta weszła w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Wraz z nowelizacją ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 1992 Nr 21 poz. 86) dochody (przychody) Alternatywnej spółki inwestycyjnej ze zbycia akcji lub udziałów (w tym także przez wniesienie ich aportem) w danym roku podatkowym, będą zwolnione z opodatkowania. Aby spółka mogła skorzystać ze zwolnienia, będzie musiała posiadać nie mniej niż 10% udziałów lub akcji w spółce i to nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Zwolnienie nie dotyczy dochodów (przychodów) ze zbycia udziałów lub akcji w tzw. spółkach nieruchomościowych, w których 50% aktywów stanowią nieruchomości położone w Polsce lub prawa do tych nieruchomości. Inną korzyścią, jaka również przysługuje Alternatywnym spółkom inwestycyjnym, jest brak ograniczeń w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów, kosztów finansowania dłużnego.

Wraz z nowelizacją przepisów wzrasta szansa na to, że Alternatywne spółki inwestycyjne , które co do zasady mają być wykorzystywane do inwestycji na rynku private equity i venture capital, a także w przedsięwzięciach typu start-up, błyskawicznie zaczną rozwijać się takżew Polsce. 

Autor: Paweł Boś, student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracownik Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Czy słyszeliście już o akcjach oznaczonych? Radca prawny Justyna Kyć wyjaśnia czym są i czy warto by je zaimplement… https://t.co/NcOVVDzajl
6hreply
RB__Poland Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Pr… https://t.co/kC9G6u6epA
RB__Poland E-fakturowanie - kolejny pomysł na uszczelnienie systemu VAT I kolejny obowiązek dla przedsiębiorców... https://t.co/fSIMK7Y7Vn