czwartek, 03 styczeń 2019 11:43

Rumunia wprowadza podatek bankowy

Plan podatkowy Rumunii na 2019 rok obejmuje wprowadzenie daniny nazwanej „podatkiem od chciwości”. Objął on już banki, a ma także zostać nałożony na największe firmy telekomunikacyjne, energetyczne, handlowe, a w dalszej kolejności także te z sektora hazardowego. 

Rumunia ma objąć w 2019 roku prezydencję w UE, a jednocześnie realizuje niezgodną z polityką Unii wizję Liviu Dragnea – przewodniczącego Partii Socjaldemokratycznej, najsilniejszego ugrupowania w obecnym rządzie. „Wysokie opodatkowanie, niepewność prawna i samowola urzędnicza mogą doprowadzić do wycofania się firm zagranicznych z Rumunii” – stwierdził Sebastian Kurz, kanclerz Austrii, która do 31 grudnia 2018 roku sprawuje prezydencję w Radzie UE.

Po ogłoszeniu rumuńskich planów podatkowych spadły akcje austriackich Erste Bank i Raiffeisen Bank International. Erste Bank, który osiąga 8,4 procent swoich przychodów z największego rumuńskiego banku Banca Comerciala Romana, odnotował spadek swoich udziałów o 10 procent. Z kolei Raiffeisen Bank International, który ma 6 proc. aktywów w Rumunii, zanotował spadek o 3,5 proc. Prognozy pokazują, że wprowadzony już podatek bankowy wpłynie również negatywnie na zarobki francuskiego banku Societe Generale. 

Warto tu zauważyć, że podatek od aktywów bankowych funkcjonuje w różnych formach już w wielu krajach europejskich – Szwecji, Austrii, Francji, na Węgrzech i w Polsce. 

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych ma wzmocnić bezpieczeństwo obrotu - Russell Bedford… https://t.co/37uwY7mRVh
20hreply
RB__Poland Umowa o współdziałanie – narzędzia kompromisu w nowej ordynacji  - Russell Bedford Poland https://t.co/bwoUCop5Bl
RB__Poland W tym tygodniu Sejm zacznie prace nad projektem MPiT dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym - Russell Bedford Pol… https://t.co/ujTpaOfm7i
RB__Poland Elektryczne hulajnogi będą mogły wjechać na ulice? - Russell Bedford Poland https://t.co/qpWQi2ReN5