Wzrośnie VAT na ośmiorniczki i na kawior

VAT na ośmiorniczki i inne owoce morza wzrośnie z 5% na 23%. Wyższą stawką zostaną też objęte egzotyczne przyprawy. Co jeszcze zmieni nowa matryca VAT?

Znamy już więcej szczegółów odnośnie do nowych stawek podatku od towarów i usług. Minister Finansów w uzasadnieniu nowego kształtu ordynacji podatkowej deklaruje, że będą one zrównane do 23% i 8%, przy czym jedną stawką mają być objęte wszystkie towary w danym dziale, a więc np. mięso i podroby jadalne czy też warzywa i niektóre korzenie i bulwy jadalne. Stawki generalnie mają być równane w dół, ale od tej zasady będą wyjątki na wybrane, nieliczne towary i usługi. Co zatem będzie podlegało podwyżce stawek? Wzrosną one w przypadku:

  1. przypraw nieprzetworzonych (np. gałka muszkatołowa, szafran, kurkuma) – z 5% na 8%,

  2. soki z owoców i warzyw nie zawierające 100% owoców lub warzyw (te 100% będą miały obniżoną stawkę 5%) – 23% według nowych stawek, 

  3. owoce morza oraz przetwory z nich przygotowane, kawior i namiastki kawioru, a także posiłki w restauracjach oparte na tych składnikach – z 5% na 23%,

  4. lód – z 8% na 23%,

  5. czasopisma specjalistyczne – z 5% na 8%, co jest wynikiem wyrównania stawki na wszystkie czasopisma, nie tylko te drukowane, ale też wydawane na różnych nośnikach (e-prasa). Czasopisma nie będą też musiały mieć numeru ISSN aby zostać objęte obniżoną stawką, co było dotychczas warunkiem skorzystania z obniżonego 8% VAT-u – zmiana ta ma wejść od 01.04.2019 roku. 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 47

Rok 2018 upłynął pod hasłem automatyzacji, RODO i walki z wyłudzeniami VAT. Rządy – polski i unijny – nałożyły na przedsiębiorców i instytucje nowe, rewolucyjne obowiązki. Jednolity plik kontrolny objął wszystkich płatników, a split payment wymusił radykalną zmianę zasad postępowania u wielu firm.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Sieć RBI przyjmuje firmę z Holandii - Russell Bedford Poland https://t.co/JTMJFOn1Bo
RB__Poland Proces cywilny coraz droższy - Russell Bedford Poland https://t.co/ywlww90ZVE
RB__Poland Napoje roślinne z wyższą stawką VAT. Zmiana, która uderza w alergików - Russell Bedford Poland https://t.co/x4IJfieezG
RB__Poland Ujawnianie schematów podatkowych nie leży w niczyim interesie - Russell Bedford Poland https://t.co/dKp5aVjPSO