wtorek, 13 listopad 2018 07:54

Wzrośnie VAT na ośmiorniczki i na kawior

VAT na ośmiorniczki i inne owoce morza wzrośnie z 5% na 23%. Wyższą stawką zostaną też objęte egzotyczne przyprawy. Co jeszcze zmieni nowa matryca VAT?

Znamy już więcej szczegółów odnośnie do nowych stawek podatku od towarów i usług. Minister Finansów w uzasadnieniu nowego kształtu ordynacji podatkowej deklaruje, że będą one zrównane do 23% i 8%, przy czym jedną stawką mają być objęte wszystkie towary w danym dziale, a więc np. mięso i podroby jadalne czy też warzywa i niektóre korzenie i bulwy jadalne. Stawki generalnie mają być równane w dół, ale od tej zasady będą wyjątki na wybrane, nieliczne towary i usługi. Co zatem będzie podlegało podwyżce stawek? Wzrosną one w przypadku:

  1. przypraw nieprzetworzonych (np. gałka muszkatołowa, szafran, kurkuma) – z 5% na 8%,

  2. soki z owoców i warzyw nie zawierające 100% owoców lub warzyw (te 100% będą miały obniżoną stawkę 5%) – 23% według nowych stawek, 

  3. owoce morza oraz przetwory z nich przygotowane, kawior i namiastki kawioru, a także posiłki w restauracjach oparte na tych składnikach – z 5% na 23%,

  4. lód – z 8% na 23%,

  5. czasopisma specjalistyczne – z 5% na 8%, co jest wynikiem wyrównania stawki na wszystkie czasopisma, nie tylko te drukowane, ale też wydawane na różnych nośnikach (e-prasa). Czasopisma nie będą też musiały mieć numeru ISSN aby zostać objęte obniżoną stawką, co było dotychczas warunkiem skorzystania z obniżonego 8% VAT-u – zmiana ta ma wejść od 01.04.2019 roku. 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zatrudnianie pracowników młodocianych w polskim prawie - Russell Bedford Poland https://t.co/hKIqb1abOZ
13hreply
RB__Poland Rząd utrudnia osobom prawnym prowadzenie postępowań przed sądami - Russell Bedford Poland https://t.co/aTnt3RqrQT
18hreply
RB__Poland Od nowego roku kasy rejestrujące w postaci oprogramowania, ale nadal z drukowanymi paragonami - RB Akademia - szkol… https://t.co/ZiAHO99eSA
RB__Poland Likwidacja spółki z o.o. a zbycie nieruchomości - Russell Bedford Poland https://t.co/5s02bGMkCq