poniedziałek, 18 czerwiec 2018 09:55

Ochrona interesów gospodarczych

Sejm i Senat zakończyły pracę nad ustawą o kontroli niektórych inwestycji powstałą z inicjatywy Ministra Skarbu Państwa z 2014 roku. Ustawa służyć ma realnej ochronie interesów Polski w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego kraju - ochronę strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem. Minister Skarbu Państwa na mocy ustawy będzie mógł wstrzymać transakcję zakupu akcji lub udziałów spółki ujętej w liście którą określi rozporządzenie Rada Ministrów.

 

Zastosowanie ustawy rozciągnięte będzie do najważniejszych spółek z sektorów gazowego, elektroenergetycznego, chemicznego, petrochemicznego i zbrojeniowego.

W przypadku wystąpienia przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego wymienionych w ustawie, Minister Skarbu Państwa będzie mógł sprzeciwić się planowanej transakcji nabycia akcji czy udziałów oraz praw majątkowych podmiotów objętych listą.

Minister Skarbu Państwa przy rozstrzyganiu złożonego zgłoszenia zamiaru przejęcia dominacji nad podmiotem podlegającym ochronie lub innego istotnego uczestnictwa w takim podmiocie, korzystał będzie jednocześnie z opinii Komitetu Konsultacyjnego złożonego z przedstawicieli organów publicznych właściwych ze względu na bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od opublikowania po jej podpisaniu przez Prezydenta.

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

anna brzustowska

Szkolenia otwarte

Anna Brzustowska

Kierownik Deparamentu
tel: 22 276 61 84
email: anna.brzustowska@russellbedford.pl

wojtek oska3

Szkolenia zamknięte

Kinga Szostak

Manager ds. sprzedaży
tel: 22 276 61 84
email: kinga.szostak@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Od pierwszego dnia nowego roku obowiązuje „lex uber". Zmiany dla kierowców i klientów - Russell Bedford Poland https://t.co/sRV0YwiJCf
8hreply
RB__Poland Zatrzymanie decyzją starosty prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu uchylającemu się od alimentów jest obligatoryjn… https://t.co/DsGM75HCGN