czwartek, 23 czerwiec 2022 08:03

Tłumacze przysięgli a zawody prawnicze

Od momentu, gdy granice wielu państw zaczęły otwierać się dla cudzoziemców, zarówno turystyka, jak i biznes rozszerzyły swoją działalność. Emigracja z kraju za pracą lub na studia to dzisiaj nic nadzwyczajnego, nie trzeba nawet znać płynnie języka danego kraju, bo załatwienie spraw na uczelni czy w banku jest znacznie ułatwione. Tutaj pojawiają się tłumacze przysięgli.

Obecnie w różnego rodzaju korporacjach – czy to związanych z obszarem IT , finansami , czy z doradztwem biznesowym oraz prawnym – multikulturowość i różnorodność językowa klientów nie stanowi niczego nadzwyczajnego. Jak jednak tłumacze przysięgli mają się do zawodów prawniczych takich jak adwokat, radca prawny czy chociażby prokurator ?

Tłumacz przysięgły - zawód zaufania publicznego

Zawód tłumacza przysięgłego należy do zawodów zaufania publicznego, a osoba która pracuje jako tłumacz zajmuje się między innymi przekładem dokumentów procesowych, urzędowych, uwierzytelnianiem odpisów dokumentów obcojęzycznych , a co więcej tłumacz może poświadczyć tłumaczenia i odpisy dokonane przez inne osoby. Łatwo zauważyć , że tak naprawdę zawody prawnicze oraz zawód tłumacza przysięgłego są ze sobą dość mocno powiązane. Niejednokrotnie tłumacz przysięgły asystuje przy składaniu zeznań przez osobę nieposługującą się językiem obowiązującym w danym kraju. Wszelkie akty notarialne potrzebne przy połączeniu spółek z dwóch różnych państw a nawet przy zakładaniu konta w zagranicznym banku, muszą być zrozumiałe przez wszystkie strony procesów.

Prawo i języki obce

W dzisiejszym świecie prawo i języki (nie)obce idą ramię w ramię , chociażby na gruncie prawa pracy czy prawa podatkowego. Nikt chyba nie wyobraża sobie nieznajomości języka angielskiego, który to stanowi podstawową umiejętność wśród pracowników z kilkuletnim stażem pracy, lecz również wśród młodych, wchodzących dopiero na rynek. Jednak typowo specjalistyczny język, jakim jest język prawny, nie jest już tak powszechnie znany.

Istotne jest, aby akty notarialne, pisma i inne dokumenty, gdy zaistnieje taka potrzeba w określonym postępowaniu, były przetłumaczone, a czynność ta poświadczona za zgodność z wymogami. Tłumacze przysięgli, zobowiązani są ( podobnie jak adwokaci czy radcowie prawni ) do zachowania tajemnicy zawodowej, która zaliczana jest do tajemnic prawnie chronionych. W istocie tajemnica tłumacza oraz zawód tłumacza dotyka wszystkich możliwych gałęzi prawa, co wpływa na rangę ważności języków w świecie prawnym.

Autor: Sara Rudzińska

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 - Russell Bedford https://t.co/ykFcWvpYt4
RB__Poland Prezentacja i ujawnienie informacji w sprawozdaniu finansowym według KSR nr 8. - Russell Bedford https://t.co/Mv6LP8XvYY
RB__Poland Działalność deweloperska według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 - Russell Bedford https://t.co/o62rFHzWMo
RB__Poland Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego? - Russell Bedford https://t.co/YWiQ1gV1QC