poniedziałek, 16 maj 2022 07:39

Jak robić to prawidłowo? Mowa ciała podczas rozmowy biznesowej online

W konwersacji czasem mniej liczy się to co mówimy, a ważniejsze staje się to, jak mówimy. Dlatego jeśli chcemy profesjonalnie zaprezentować się podczas rozmowy biznesowej, powinniśmy zwracać uwagę na mowę ciała.

Komunikacją niewerbalną pomiędzy ludźmi zajmuje się nauka zwana kinezyką. Bada, w jaki sposób człowiek za pomocą gestów i mimiki przekazuje informacje. Odczytywanie mowy ciała to również jeden z obszarów psychologii społecznej. Jednakże, aby robić lepsze wrażenie na swoich rozmówcach podczas spotkań online nie trzeba skrupulatnie zgłębiać tych nauk. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach dotyczących postawy, gestów oraz mimiki.

Odpowiednie ustawienie kamery

Kamera powinna być ustawiona w taki sposób, aby widoczna była nie tylko twarz, ale również ramiona i połowa ciała. To pozwoli rozmówcy obserwować mowę ciała.  Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie obiektywu na wysokości oczu. Aby to zrobić, warto postawić laptopa na specjalnym podeście lub książkach. Nie poleca się ustawiania kamery zbyt blisko twarzy, gdyż przedmioty znajdujące się przy obiektywach z szerokim kątem widzenia ulegają zniekształceniom. Aby twarz w kamerze wyglądała korzystnie należy unikać pokazywania jej z dołu. Taka perspektywa sprawia, że w kamerze widoczne będą m.in. wałki pod brodą i przymykane oczy.  

Sposób siedzenia – postawa ciała

Już sam sposób siedzenia potrafi wiele powiedzieć na temat danej osoby. Warto usiąść wygodnie i obie stopy postawić na ziemi. To sprawi, że ciało nie będzie nadmiernie napięte. Łokcie nie powinny być umieszczone przy samym tułowiu. To może sugerować brak pewności siebie. Warto zwrócić uwagę na samą postawę i starać się być wyprostowanym. Pochylanie się do przodu sprawi, że twarz będzie nieproporcjonalnie duża w porównaniu do sylwetki. Odchylenie na krześle do tyłu może zostać odebrane jako zachowanie lekceważące.  

Gestykulacja

Gesty są kluczowym elementem mowy ciała. Powinny wspierać, potęgować wypowiadane słowa. Ponadto, gestykulowanie wskazuje na aktywne słuchanie drugiej osoby. Aby dać odbiorcy do zrozumienia, że rozmowa jest interesująca, można kiwnąć głową lub nieco nastawić ucho w jego stronę. Gestykulacja ma na celu również przekazanie pewnych emocji. Te są tak ważne podczas spotkań biznesowych online, gdyż przyciągają uwagę a ekspresyjne osoby są postrzegane lepiej. Jaką gestykulację zastosować? Powinno się wykorzystywać taką, która mieści się w kadrze. Ruchy powinny być mniej zamaszyste niż te wykonywane podczas tradycyjnej rozmowie. Nadmierna ekspresja będzie dystraktorem – odwróci uwagę od komunikatu. Aby dobrze się zaprezentować, nie należy dotykać twarzy rękami. Wspomniane zachowanie wskazuje na znudzenie rozmową i brak zaangażowania. Dodatkowo, ogranicza się wtedy swój aparat mowy, co pogarsza odbiór. Ręce sygnalizują postawę wobec rozmówcy. Zaplecione na klatce piersiowej będą odczytane jako postawa defensywna, dlatego lepiej delikatnie unieść je nad blatem biurka. Trzymając przedmiot w dłoni, nie powinno się nim zbytnio poruszać, gdyż w ten sposób uzewnętrznia się swój stres i odwraca uwagę słuchaczy. Warto wyeliminować ze swojego repertuaru zachowań gest stukania palcami o stół. Oznacza zniecierpliwienie. Pod koniec spotkania można oprzeć łokcie o stół, a dłonie unieść nad biurkiem i złożyć w trójkąt. Ten gest oznacza, że posiada się kontrolę nad sytuacją i nadszedł czas na podsumowania.

Kontakt wzrokowy

Kontakt wzrokowy służy nawiązaniu więzi z odbiorcą. Spojrzenie świadczy o tym, że dana osoba nie boi się tego o czym mowa i jest gotowa ponosić odpowiedzialność. Ponadto, patrzenie na rozmówcę pokazuje mu, że konwersacja jest interesująca i warta uwagi. Wzrok skierowany na oczy akcentuje powagę sprawy. Kontakt wzrokowy nie powinien być zbyt nasilony. Patrzenie w oczy dłużej niż przez 10 sekund może spowodować dyskomfort u drugiej osoby. Dlatego też warto mieć ze sobą notatki i raz na jakiś czas na nie zerkać. Rozmówca nie czujący na sobie wzroku, poczuje się bardziej komfortowo i będzie mógł lepiej wytłumaczyć daną kwestię. Notujący rozmówca zostanie odebrany jako przygotowany i profesjonalny.

Mimika

Nie zawsze wiadomo, dlaczego od razu kogoś się polubiło lub poczuło do niego niechęć. Odpowiedzialny jest za to instynkt – intuicyjne reakcje na sygnały wysyłane przez ciało, a w szczególności twarz. Na niej malują się wszystkie stany emocjonalne. Szybkie uniesienie brwi jest oznaką zdziwienia. To jedna z reakcji wykorzystywana w celu zwrócenia na siebie czyjejś uwagi lub okazania mu sympatii. Ten gest może też sygnalizować niedowierzanie albo zainteresowanie rozmową. Uniesienie tylko jednej brwi – lekkie zaskoczenie, zrozumienie lub ciekawość. Jeśli ruch jest powolny i towarzyszy mu przekrzywienie głowy, sygnalizuje sprzeciw. Przygryzanie warg zębami dowodzi zdenerwowania lub lęku. Lekko zmarszczone czoło, z delikatnymi bruzdami poziomymi, często oznacza, że człowiek myśli o czymś, co widział.  

Autor: Marta Wójcicka

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR