poniedziałek, 11 październik 2021 07:24

ESG na rynkach rolnych

Ponieważ konsumenci i inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani zachowaniem korporacyjnym w zakresie etyki i zrównoważonego rozwoju, kryteria środowiskowe, społeczne i zarządzania (ESG) nabierają zupełnie nowego znaczenia. 

Scenariusz zorientowany na konsumenta

W dużych przedsiębiorstwach, zwłaszcza rolniczych, ESG zyskało strategiczne znaczenie. Napędzają to inwestorzy, którzy coraz częściej szukają firm zaangażowanych w korporacyjny ład, zrównoważony rozwój i kwestie społeczne, a także konsumenci, którzy są coraz bardziej świadomi i wymagają produktów odpowiedzialnych społecznie. Wiele firm wykorzystało to jako okazję, widząc możliwość dodania wartości do swojego produktu i zwiększenia danych ESG, przyciągając tym samym uwagę inwestorów. W związku z tym posiadają certyfikowane jaja, kurczaki, wołowinę, a nawet zboża z certyfikowanych gospodarstw stosujących praktyki zrównoważonego rozwoju środowiskowego. Chociaż poprawia to każdy raport ESG i przyciąga zainteresowanie inwestorów, motorem jego tworzenia jest społeczeństwo spragnione sprawdzonych zrównoważonych produktów. Wzmacniając zainteresowanie firmami, które mogą certyfikować produkty przyjazne dla środowiska, zachęca to również do innowacji w produktach, które stają się dostępne dla społeczeństwa. Zaangażowanie ESG, wychodząc naprzeciw interesom inwestorów, stworzyło również niszę rynkową: certyfikowane mięsa i zboża pochodzące z gospodarstw praktykach przyjaznych dla środowiska.

Ruch na rzecz zrównoważonej ekologicznie konsumpcji w dużej mierze obejmuje osoby z pokoleń Y i Z, które są znacznie bardziej zaangażowane niż wcześniejsze pokolenia. Świadomość konsumentów dotycząca odpowiedzialności za środowisko i dobrostanu zwierząt doprowadziła do wzrostu dostępności produktów naturalnych, ponieważ ludzie przestają jeść mięso i produkty mleczne z powodów ideologicznych, a nie zdrowotnych. Tak więc przedsiębiorstwa rolnicze opracowały i zaoferowały produkty, aby sprostać wymaganiom tego rosnącego sektora konsumenckiego, łącząc obsługę klienta i zrównoważony rozwój środowiska.

Co więcej, dane ESG z przedsiębiorstw rolniczych są wzmacniane przez rynek napędzany przez świadomych ekologicznie konsumentów. Choć może być trudno wskazać jakąkolwiek namacalną wartość dodaną produktu wynikającą z zarządzania i aspektów społecznych, zrównoważenie środowiskowe stanowi ogromną szansę, zwłaszcza w sektorze rolnym.

G – (red. ang. Environmental, Social and Governance, ESG, gdzie E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny) w ESG może dodać wartość do całego portfolio produktów poprzez projekty oparte na danych, które optymalizują pozycję rynkową i przyciągają konsumentów poszukujących cech przyjaznych dla środowiska.

Koszt i szansa

Postrzeganie kosztów i możliwości napędza wizję i strategię zarządzania. Przedsiębiorstwa rolnicze mają przewagę nad innymi przedsiębiorstwami, ponieważ wprowadzają na rynek świeże produkty. Wzbudzają one zainteresowanie ich pochodzeniem i przyciągają konsumentów, którym na tym zależy. Odpowiedz na pytania dotyczące pochodzenia, a firma zacznie przyciągać świadomych ekologicznie konsumentów, którzy są gotowi zapłacić więcej za zrównoważony i zdrowy produkt. Na tym tle pojawiło się certyfikowane mięso z kurczaka, z dowodami pochodzenia i metod hodowli. Pojawiły się również jajka, które są certyfikowane jako ekologiczne, możemy kupić także certyfikowaną wołowinę, aby pokazać zaangażowanie w dobrostan zwierząt. Nie tylko produkty pochodzenia zwierzęcego, ale też produkty zbożowe mogą być certyfikowane jako nietransgeniczne i wolne od pestycydów. Nie tak dawno rynek na te produkty był niewielki. Jednak obecnie powiększa się grono konsumentów, którzy aktywnie poszukują zrównoważonych produktów i są gotowi zapłacić premię. Wątek środowiskowy w ESG może przynieść firmom największe zyski. Nie tylko wzbogaca raporty, które czytają potencjalni inwestorzy, ale także dodaje wartość produktom, które sprzedają się w niszy rynkowej premium. Na rynkach rolnych, w przeciwieństwie do innych rynków, ESG daje ogromne możliwości zarówno wzrostu sprzedaży, jak i inwestycji wewnętrznych.

O autorze

Luis Felipe Canto Barros - Russell Bedford Brasil, Porto Alegre, Brazylia

Luis jest szefem działu prawnego w Russell Bedford Brazylia. Posiada tytuł magistra prawa stosunków międzynarodowych, jest specjalistą z zakresu prawa ochrony środowiska, prawa procesowego cywilnego, prawa pracy i postępowania z prawem pracy. Jako Head of Legal w Russell Bedford Brasil, Luis odpowiada za koordynację zespołu i podejmowanie strategicznych decyzji prawnych. Odgrywa znaczącą rolę w przetargach, kontraktach administracyjnych w Brazylii. Reprezentuje również Russell Bedford Brasil przed Trybunałami Obrachunkowymi i prowadzi działania odszkodowawcze, odwołania od zawiadomień i odwołań administracyjnych oraz obrony.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 - Russell Bedford https://t.co/ykFcWvpYt4
RB__Poland Prezentacja i ujawnienie informacji w sprawozdaniu finansowym według KSR nr 8. - Russell Bedford https://t.co/Mv6LP8XvYY
RB__Poland Działalność deweloperska według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 - Russell Bedford https://t.co/o62rFHzWMo
RB__Poland Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego? - Russell Bedford https://t.co/YWiQ1gV1QC