piątek, 06 sierpień 2021 07:00

Sprzedaż firmy w 10 krokach

Przejście firmy z jednych rąk w kolejne to zwykle proces czasochłonny i wymagający szczegółowego sprawdzenia wielu wątków. Doradca prawny, który go nadzoruje, jest niczym detektyw. Tropi finanse, zarządzanie, sprawdza luki i dopełnia należytej staranności. Przyglądamy się kilku elementom sprzedaży firmy.

 

  1. Decyzja o sprzedaży

Może mieć różne powody, ale to zawsze pierwszy krok, który musi być podjęty, jeśli proces sprzedaży ma zostać rozpoczęty.

  1. Określenie zakresu wyceny

Można tu sięgnąć po usługę profesjonalnego rzeczoznawcy, który określi wartość firmy, biorąc po uwagę czynniki takie jak konkurencyjność, innowacyjność, kondycja zespołu pracowniczego

  1. Zwiększenie wartości

Tak jak w przypadku sprzedaży auta czy mieszkania, tak i firmę warto przed sprzedażą „stiunigować”. Doradcy ds. fuzji i przejęć mogą dokonać przeglądu planu strategicznego firmy, możliwości rozwoju i stanu finansowego, przedstawiając akcjonariuszom i zarządowi sugestie dotyczące sposobów poprawy wyników firmy w okresie 6-12 miesięcy. 

  1. Określenie siły zarobkowej firmy

Ocena i przedstawienie historii finansów przedsiębiorstwa, a także prognozy co do dalszego rozwoju, to kluczowa sprawa, która zainteresuje kupującego. Warto powierzyć ten zakres doświadczonemu dorady ds. fuzji i przejęć.

  1. Dopełnienie należytej staranności

Należyta staranność to zakres, którego absolutnie nie można pominąć. Doradca sprawdzi kontrahentów, umowy pracownicze i umowy najmu, dokumenty założycielskie, historię zadłużenia. Wszystkie te informacje powinny zostać zebrane i uporządkowane w jednym miejscu, do którego kupujący będzie miał dostęp.

  1. Prezentacja sprzedażowa i promocja

Punkt niezmiernie ważny, ponieważ to od niego zależy czy w ogóle zatrzymamy klienta. Pomoże tu profesjonalny marketingowiec.

  1. Sprawdzenie kupujących i zabezpieczenie wrażliwych danych

Zainteresowani zakupem powinni zostać sprawdzeni pod kątem wiarygodności i wypłacalności. Jeśli mają zostać dopuszczeni do informacji o firmie, powinni podpisać umowy o poufności.

  1. Negocjowanie umowy

Doradca przeprowadzi przez proces negocjacyjny, który obejmie między innymi sprzedaż akcji czy przyszłość pracowników.

  1. Oferta zakupu

Drobiazgowa analiza pozwala w końcu na wejście na przedostatni etap, na którym kupujący składa ofertę w formie listu intencyjnego lub oferty kupna, przy czym tej towarzyszy już zadatek.

  1. Zakup

Po zakupie może funkcjonować okres przejściowy, który zazwyczaj obejmuje współpracę dotyczącą przejęcia. Zwykle obejmuje to przedstawienie kluczowych klientów, przeniesienie funkcji finansowych i księgowych, a także przekazanie zastrzeżonych informacji i tajemnic handlowych, potrzebnych do optymalnego prowadzenia działalności.

Pomożemy w przejściu od decyzji o zakupie do przejęcia firmy. Profesjonalni doradcy zabezpieczą finanse i przyszłość sprzedawanego podmiotu. Zapraszamy do kontaktu.

 

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 - Russell Bedford https://t.co/ykFcWvpYt4
RB__Poland Prezentacja i ujawnienie informacji w sprawozdaniu finansowym według KSR nr 8. - Russell Bedford https://t.co/Mv6LP8XvYY
RB__Poland Działalność deweloperska według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 - Russell Bedford https://t.co/o62rFHzWMo
RB__Poland Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego? - Russell Bedford https://t.co/YWiQ1gV1QC