poniedziałek, 08 lipiec 2019 07:51

Onboarding, czyli o tym, jak firma może zrobić pierwsze dobre wrażenie

photo by yanalya - www.freepik.com photo by yanalya - www.freepik.com

Żmudny proces rekrutacji, w wyniku którego zatrudniono osobę w firmie – to dopiero początek. Pierwsze tygodnie pracy nowo przyjętej osoby wiążą się z większym nakładem pracy dla działu HR. To decydujący moment, który będzie miał wpływ na to, czy pracownik po skończonym okresie próbnym będzie chciał kontynuować pracę w tej organizacji. Tutaj pojawia się właśnie onboarding, czyli proces wspierania pracownika obejmujący oswajanie go z nowym otoczeniem i wdrażanie w obowiązki. 

Skuteczność takich działań potwierdzają wyniki raportu „Procesy HR w firmach w Polsce” przygotowanego przez Antal i Macrologic. Według nich blisko 57 proc. respondentów uznaje programy wdrożeniowe za bardzo ważny element. Natomiast skuteczność tego typu działań potwierdzają badania Aberdeen Group. Na ich podstawie wiadomo, że 91 proc. pracowników pozostaje w firmie dłużej, jeśli w początkowym okresie zatrudnienia przeprowadzony zostanie onboarding. Zatem odpowiedź na pytanie, czy warto zwracać uwagę na tą kwestię, nasuwa się sama.

Informacja to podstawa

Najlepsze wrażenie na nowo zatrudnionej osobie firma może zrobić, udzielając jej kompletu praktycznych informacji. Świeżo upieczony pracownik powinien zyskać wiedzę na temat celów i struktury organizacji, procedur firmowych, szczegółowego zakresu obowiązków, możliwości rozwoju, obsługi sprzętów znajdujących się w miejscu pracy. Informacje te może przekazywać tzw. buddy, czyli osoba, która została wyznaczona do tego, aby pomóc zatrudnionej osobie zaaklimatyzować się w pracy. Powinien być to człowiek komunikatywny o rozbudowanych kompetencjach interpersonalnych, który bez problemu nawiąże kontakt z nową osobą. Ponadto musi dobrze znać zasady panujące w firmie, aby móc odpowiedzieć na pytania zadane przez nowego członka zespołu. 

W Russell Bedford dbamy o to, by każdy nowy pracownik zapoznał się z układem pomieszczeń i z nowymi współpracownikami. Delegowana osoba z działu HR oprowadza po pokojach, wyjaśnia zasady funkcjonujące wśród pracowników. Liczą się szczegóły...

Cały proces zaczyna się już podczas rozmowy rekrutacyjnej, podczas której osoba rekrutująca powinna opowiedzieć o tym z czym nowy pracownik będzie miał styczność, w tym np. o dress codzie, godzinach rozpoczynania pracy, przyniesieniu ze sobą odpowiednich dokumentów potrzebnych do sporządzenia umowy. Takie zachowania budują profesjonalny wizerunek firmy. Dobrze przeprowadzony onboarding nie kończy się po paru dniach. Najczęściej zakończenie wdrażania nowego pracownika jest równoznaczne z końcem okresu próbnego, chociaż czasami może trwać jeszcze dłużej.

Stawiamy na relacje

Liczy się pierwsze wrażenie, dlatego w przypadku poznawania nowych osób tak ważny jest schludny wygląd, a w przypadku firm – wystrój biura, a także panująca w nim atmosfera. W Russell Bedford dbamy o to, by każdy nowy pracownik zapoznał się z układem pomieszczeń i z nowymi współpracownikami. Delegowana osoba z działu HR oprowadza po pokojach, wyjaśnia zasady funkcjonujące wśród pracowników. Liczą się szczegóły, jak chociażby to, że pracownik może swobodnie zostawić oficjalny ubiór w szafie, po czym przebrać się rano przed rozpoczęciem pracy. Po przekroczeniu przez pracownika progu firmy na jego biurku czeka już przygotowany sprzęt elektroniczny oraz wszystkie niezbędne gadżety ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków. Nie zapominamy również o nauce obsługiwania podstawowych urządzeń znajdujących się na terenie biura, w tym ekspresu do kawy, aby pracownik mógł umilić sobie dzień łykiem aromatycznego napoju. 

Niewielki zestaw powitalny dla nowego członka zespołu, złożony z np. ładnie zapakowanych gadżetów firmowych oznaczonych logo, może uprzyjemnić pierwszy dzień pracy. Taki upominek ma na celu rozładować napięcie oraz zapewnić pracownika, że ktoś rzeczywiście na niego czeka. Dodatkowo jest promocją dla firmy.

Pamiętajmy, żeby słuchać! Warto dowiedzieć się czego potrzebuje pracownik, co pomoże mu szybciej zaadoptować się na nowym stanowisku, jakie ma potrzeby. Istotne jest też co nowy pracownik mówi oorganizacji. Nowo zatrudniona osoba stanowi skarbnicę obiektywnej wiedzy na temat firmy.

Z zyskami dla organizacji

Praca w zakresie onboardingu sprawi, że duże nakłady finansowe wydane na rekrutację nie będą stracone. Ponadto pomoże zatrzymać pracowników w firmie. Lepiej nie dopuszczać do straty wykwalifikowanych osób, które mogłyby objąć ważne stanowiska w organizacji i podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Zatrzymanie nowo zatrudnionej osoby pozwoli uniknąć kolejnych przestojów w wykonywaniu niektórych obowiązków. Ponadto pracownik zadowolony ze sposobu zarządzania w danym miejscu pracy z całą pewnością zarekomenduje firmę, co wpłynie pozytywnie na jej wizerunek.

Autor:

Marta Wójcicka, młodszy specjalista ds. marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zbliża się termin wymiany kas rejestrujących starego typu na kasy online. Ogólne zasady odliczania ulgi za zakup -… https://t.co/pT9zFUnEqe
6hreply
RB__Poland CIT dla spółek komandytowych od 2021 roku przesądzony  - Russell Bedford https://t.co/aazlulm5Fq
11hreply
RB__Poland Przedłużenie terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek… https://t.co/p4nsgNrEmE
RB__Poland System Informacji Finansowej ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - Russell Bedford https://t.co/pQWSlUtQJf