czwartek, 24 maj 2018 12:52

Prawo powinno stanowić jedyną granicę optymalizacji – relacja z konferencji „Granice optymalizacji”

Należy obniżać obciążenia podatkowe wszelkimi nie zabronionymi prawem sposobami – wynika z konferencji „Granice optymalizacji”, która odbyła się 9 maja 2018 r. w Łodzi.

Problem granic optymalizacji podatkowej skupił przedstawicieli strony rządowej, jak też przedstawicieli samorządów i świata nauki. Konferencję współorganizowały Łódzki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Regionalny Oddział Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Łodzi. Doradcom zależało, aby uświadomić ustawodawcy, że są przeciwnikami agresywnej optymalizacji, natomiast uważają, że przedsiębiorcy powinni mieć wybór narzędzi, dzięki którym będą mogli wszelkimi dozwolonymi prawem sposobami dążyć do obniżenia podatków. Doradcy i biegli rewidenci zwrócili uwagę na to, że szykany prawne ze strony państwa w sposób drastyczny ograniczają możliwości optymalizacyjne, co będzie niezwykle szkodziło rozwojowi biznesu w Polsce. Dr Andrzej Dmowski, doradca podatkowy i partner w firmie Russell Bedford, zwrócił uwagę m.in. na split payment, który co prawda uszczelni system VAT, ale nie obejmie wszystkich płatności. Będzie jednym z tych narzędzi, które utrudnią przedsiębiorcom funkcjonowanie i zapewne dla niektórych inwestorów będzie straszakiem, który zniechęci ich do inwestowania w naszym kraju. Tymczasem – jak podkreślił prof. Adam Mariańsk, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych – „doradcy podatkowi stoją na straży praw podatników do zapłaty prawidłowej kwoty podatku, ani większej, ani mniejszej. A prawem podatnika jest korzystanie z wszelkich regulacji pozwalających na wybór form i zasad opodatkowania, nawet gdy prowadzi to do zapłaty niższego podatku”.

Sondaż przeprowadzony podczas konferencji wskazał istotną przesłankę – otóż większość uczestników spotkania uznało, że jedyną granicą optymalizacji jest prawo, a nie inne czynniki, chociażby polityczne.

W odpowiedzi na głosy samorządu doradców resort finansów zapowiedział, że przeprowadzi konsultacje w zakresie granic optymalizacji po to, żeby wydać wytyczne w tej kwestii. 

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Brak zgody na dokonanie czynności na rzecz członka zarządu spółki nie powoduje nieważności czynności dokonanej na r… https://t.co/BjWsybo7j4
RB__Poland Nowe przepisy dotyczące magazynu call-off stock już obowiązują - Russell Bedford https://t.co/t0wGajH6KO
RB__Poland @PolskaPolicja Policja nie powinna pozwalać na komentarze bazujące na mowie nienawiści, a pod tymi dwoma wybiórczym… https://t.co/rMglFDjqmQ
RB__Poland Feedforward zamiast feedbacku – jak zwiększyć efektywność organizacji - Russell Bedford https://t.co/UYkn6qWxBx