czwartek, 06 sierpień 2020 06:58

Egzamin notarialny już we wrześniu

Minister Sprawiedliwości wyznaczył termin egzaminu notarialnego na 2-4 września 2020 r. Każda z trzech części odbędzie się o godz. 10:00. Zdający po przybyciu na miejsce, muszą być przygotowani na przestrzeganie surowych wytycznych głównego inspektora sanitarnego.

Wnioski do 12 sierpnia

Warunkiem koniecznym do przystąpienia do egzaminu jest złożenie wniosku o dopuszczenie do niego. Kandydaci składają wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego w siedzibie tej komisji, na terenie której znajduje się ich miejsce zamieszkania. Jeśli natomiast miejsce zamieszkania takiej osoby nie znajduje się na terytorium RP, powinna ona złożyć stosowny wniosek w siedzibie wybranej izby notarialnej.

Osoby, o których mowa w art. 12 § 2-2b ustawy - Prawo o notariacie powinny złożyć dokument do dnia 19 lipca 2020 r. Jeśli zaś osoba odbyła aplikację notarialną, obowiązuje ją termin na składanie wniosku do 12 sierpnia br.

Kto może przystąpić do egzaminu?

Kwestie związane z egzaminem adwokackim reguluje art. 74a § 2 ustawy – Prawo o notariacie. Wspomniany przepis precyzuje, że do egzaminu notarialnego mogą przystąpić osoby, które odbyły aplikację notarialną i otrzymały zaświadczenie o jej odbyciu oraz osoby, o których mowa w art. 12 § 2-2b ustawy – Prawo o notariacie. Ta druga grupa uprawnionych osób szczegółowo opisana jest w linku poniżej:

https://www.lexlege.pl/prawo-o-notariacie/art-12/

3 części egzaminu

2 września kandydaci na notariuszy przystąpią do pierwszej części egzaminu. Będą musieli się zmierzyć z opracowaniem pierwszego projektu aktu notarialnego. Kolejny dzień egzaminu minie zainteresowanym na opracowywaniu drugiego projektu aktu notarialnego. Ostatni dzień egzaminu, tj. 4 września br. poświęcony jest trzeciej części. Śmiałkowie otrzymają zadanie opracowania projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności bądź opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

Egzamin w czasach epidemii

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wytyczne głównego inspektora sanitarnego w związku z przeprowadzeniem egzaminu. Zdający muszą być przygotowani na restrykcyjne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Do egzaminu przystąpią tylko osoby, które nie wykazują objawów choroby zakaźnej a także nie przebywają na kwarantannie. Jeśli przyszły notariusz ma inną chorobę, której symptomy są podobne do zakażenia koronawirusem, powinien przedstawić na to odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Na miejscu pisania egzaminu obowiązuje dystans co najmniej 1,5 metra od innych osób. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zgromadzonych, szatnie będą nieczynne. W budynku trzeba zasłonić usta i nos. Zdjąć maseczkę lub przyłbicę można dopiero w momencie zajęcia wyznaczonego na sali miejsca. Ponadto przed wejściem do sal konieczna będzie dezynfekcja.

W tym roku egzamin notarialny będzie znacząco odbiegał od tych, z ubiegłych lat. Na szczęście epidemia nie uniemożliwiła przeprowadzenie egzaminu. Kandydaci przede wszystkim muszą być dobrze przygotowani merytorycznie do egzaminu. Oprócz tego muszą pamiętać o złożeniu wniosku o dopuszczenie do egzaminu wraz z niezbędnymi dokumentami oraz uiszczeniu opłaty. Następnie stoczą 3-dniowy bój o wymarzony tytuł w restrykcyjnych sanitarnie warunkach.

Autor:

Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v