piątek, 07 czerwiec 2019 06:44

10 ciekawostek o księgowości

Księgowa to dla wielu przedsiębiorców i firm filar, na którym opiera się prawidłowe funkcjonowanie ich działalności. Dziś nie tylko liczy i pilnuje ciągle zmieniającego się otoczenia prawno-podatkowego, reagując na zmiany, ale też staje się specjalistą IT, bo procesy księgowe są zautomatyzowane, a liczne programy komputerowe mają ułatwić pracę w rachunkowości. Z okazji Dnia Księgowej, który przypada 09.06., przedstawiamy kilka ciekawostek z historii rachunkowości i jednocześnie składamy wyrazy wdzięczności na ręce wszystkich zapracowanych księgowych. Dzięki, że jesteście!

 

  1. Jeszcze przed wynalezieniem liczb, w starożytności używano glinianych żetonów i tabliczek dla potrzeb ewidencji zwierząt i zboża.

  2. Pierwsi księgowi na świecie działali w starożytnej Mezopotamii, gdzie pracowali dla świątyń. Wczesne formy księgowości znaleziono także w starożytnym Iranie.

  3. Ojcem księgowości jest Luca Bartolomeo de Pacioli. 10 listopada 1494 roku opublikował biblię księgowości: Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita (Wszystko o arytmetyce, geometrii i proporcji).

  4. Księgowych określano słowem „buchalter”. 9 czerwca 1907 roku powołano do życia „Związek Buchalterów w Warszawie”, który obejmował swym zasięgiem całe Królestwo Polskie. 

  5. W XVII w. powstały dwie nadrzędne zasady rachunkowości – współmierności i ostrożności.

  6. Wiele terminów księgowych ma łacińskie korzenie. Słowo „debet” oznacza „jest winien” po łacinie, podczas gdy „kredyt” oznacza „ufa”. Słowo „księgowy” pochodzi od łacińskiego „computare”, co oznacza „liczyć”.

  7. Sławy na studiach księgowych - Mick Jagger z The Rolling Stones, Robert Plant z Led Zeppelin i piosenkarka Janet Jackson studiowali rachunkowość – chociaż Robert Plant po dwóch tygodniach zrezygnował ze swojego dyplomowanego szkolenia księgowego, a Mick Jagger nigdy nie ukończył pełnego roku. Komik Eddie Izzard studiował rachunkowość i zarządzanie finansami na University of Sheffield… gdzie spektakularnie nie zdał wszystkich egzaminów. Z kolei pisarz John Grisham ukończył księgowość na Mississippi State University.

  8. Mateusz Ewangelista, Mateusz Apostoł, wcześniej Mateusz Lewi, według Nowego Testamentu celnik z Kafarnaum, później apostoł Jezusa, jest uznawany za patrona księgowych. 

  9. Księgowy jak detektyw. FBI zatrudnia ponad 2000 księgowych agentów specjalnych, którzy wykorzystują swoje umiejętności matematyczne do rozwiązywania przestępstw.

  10. Księgowy supermen. Przez lata detektywi, policja i rządowi agenci próbowali zamknąć do więzienia jednego z najbardziej szalonych zbrodniarzy, to jest Ala Capone. W końcu udało się to księgowym, którzy udowodnili gangsterowi przestępstwa podatkowe.

  Kiedyś służyła buchalterom tabliczka zwana abakusem. Na zdjęciu rekonstrukcja rzymskiego abakusa z brązu. W dobie wielu programów komputerowych do księgowości, czasami niepotrzebnie skomplikowanych, czasami do niej tęsknimy. 

 Luca Bartolomeo de Pacioli, źródło: 9. edycja Encyklopedia Britannica, tom 1 (1875) Kategoria: Historia matematyki

 Patron księgowych - Mateusz Ewangelista

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Reforma procesu karnego – prezydent podpisał ustawę przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości - Russell Bedfo… https://t.co/uGG77hxIAX
9mreply
RB__Poland Z cyklu: wpisz w kalendarz 26 lipca 📝 📌 przesłanie JPK_VAT za lipiec 📌złożenie VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-12) 📌… https://t.co/zlkoeTg6P4
1hreply
RB__Poland Członkostwo w radzie nadzorczej spółki komandytowo-akcyjnej członka pozbawionego prawa reprezentowania spółki  - Ru… https://t.co/7lOWlc3Sj1
RB__Poland Komentarz do uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej przejścia udziałów w użytkowaniu wieczystym w wyniku połączenia pr… https://t.co/hDxDgiJ00o