piątek, 07 czerwiec 2019 06:44

10 ciekawostek o księgowości

Księgowa to dla wielu przedsiębiorców i firm filar, na którym opiera się prawidłowe funkcjonowanie ich działalności. Dziś nie tylko liczy i pilnuje ciągle zmieniającego się otoczenia prawno-podatkowego, reagując na zmiany, ale też staje się specjalistą IT, bo procesy księgowe są zautomatyzowane, a liczne programy komputerowe mają ułatwić pracę w rachunkowości. Z okazji Dnia Księgowej, który przypada 09.06., przedstawiamy kilka ciekawostek z historii rachunkowości i jednocześnie składamy wyrazy wdzięczności na ręce wszystkich zapracowanych księgowych. Dzięki, że jesteście!

 

  1. Jeszcze przed wynalezieniem liczb, w starożytności używano glinianych żetonów i tabliczek dla potrzeb ewidencji zwierząt i zboża.

  2. Pierwsi księgowi na świecie działali w starożytnej Mezopotamii, gdzie pracowali dla świątyń. Wczesne formy księgowości znaleziono także w starożytnym Iranie.

  3. Ojcem księgowości jest Luca Bartolomeo de Pacioli. 10 listopada 1494 roku opublikował biblię księgowości: Summa de Arithmetica, Geometria, Proportioni et Proportionalita (Wszystko o arytmetyce, geometrii i proporcji).

  4. Księgowych określano słowem „buchalter”. 9 czerwca 1907 roku powołano do życia „Związek Buchalterów w Warszawie”, który obejmował swym zasięgiem całe Królestwo Polskie. 

  5. W XVII w. powstały dwie nadrzędne zasady rachunkowości – współmierności i ostrożności.

  6. Wiele terminów księgowych ma łacińskie korzenie. Słowo „debet” oznacza „jest winien” po łacinie, podczas gdy „kredyt” oznacza „ufa”. Słowo „księgowy” pochodzi od łacińskiego „computare”, co oznacza „liczyć”.

  7. Sławy na studiach księgowych - Mick Jagger z The Rolling Stones, Robert Plant z Led Zeppelin i piosenkarka Janet Jackson studiowali rachunkowość – chociaż Robert Plant po dwóch tygodniach zrezygnował ze swojego dyplomowanego szkolenia księgowego, a Mick Jagger nigdy nie ukończył pełnego roku. Komik Eddie Izzard studiował rachunkowość i zarządzanie finansami na University of Sheffield… gdzie spektakularnie nie zdał wszystkich egzaminów. Z kolei pisarz John Grisham ukończył księgowość na Mississippi State University.

  8. Mateusz Ewangelista, Mateusz Apostoł, wcześniej Mateusz Lewi, według Nowego Testamentu celnik z Kafarnaum, później apostoł Jezusa, jest uznawany za patrona księgowych. 

  9. Księgowy jak detektyw. FBI zatrudnia ponad 2000 księgowych agentów specjalnych, którzy wykorzystują swoje umiejętności matematyczne do rozwiązywania przestępstw.

  10. Księgowy supermen. Przez lata detektywi, policja i rządowi agenci próbowali zamknąć do więzienia jednego z najbardziej szalonych zbrodniarzy, to jest Ala Capone. W końcu udało się to księgowym, którzy udowodnili gangsterowi przestępstwa podatkowe.

  Kiedyś służyła buchalterom tabliczka zwana abakusem. Na zdjęciu rekonstrukcja rzymskiego abakusa z brązu. W dobie wielu programów komputerowych do księgowości, czasami niepotrzebnie skomplikowanych, czasami do niej tęsknimy. 

 Luca Bartolomeo de Pacioli, źródło: 9. edycja Encyklopedia Britannica, tom 1 (1875) Kategoria: Historia matematyki

 Patron księgowych - Mateusz Ewangelista

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Nowe statystyki dotyczące procedur uprzednich porozumień cenowych (APA) - Russell Bedford Poland https://t.co/rVQmaNVB7N
RB__Poland Russell Bedford wychodzi poza strefę komfortu i zdobywa nagrodę „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/qEgGVXxEat
RB__Poland Poznaj aktualne i nadchodzące zmiany w prawie podatkowym. Zapraszamy gorąco na naszą konferencję… https://t.co/rfsIoTOFjW
RB__Poland Cywilna odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a złożenie lub niezłożenie we wła… https://t.co/uGjLcG1EE8