poniedziałek, 15 lipiec 2019 07:07

Zabezpiecz się przed ryzykiem finansowania terroryzmu

photo by onlyyouqj - www.freepik.com photo by onlyyouqj - www.freepik.com

AML (Anti-Money Laundering) czyli zapobieganie praniu brudnych pieniędzy, może dotyczyć wielu firm, które w swojej działalności nieopatrznie mogą zostać wplątane w przestępczą działalność. Warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. 

Ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dokonano rewolucji w zakresie walki z praniem brudnych pieniędzy. Należy zwrócić uwagę na znaczące rozszerzenie listy podmiotów, które podlegają obowiązkom wynikającym z tej ustawy. Zwłaszcza, że przepisy w tym zakresie nie są przejrzyste i może stanowić trudność wdrożenie ich w wewnętrznych procedurach podmiotów zobowiązanych do ich przestrzegania. 

W Russell Bedford opracowaliśmy metodologię wsparcia naszych klientów, uwzględniającą specyficzne wymogi prawne stawiane instytucjom zobowiązanym. Skontaktuj się z nami

Nie można zapominać o sankcjach administracyjnych, jakie grożą za nierealizowanie postanowień ustawy. Katalog tych kar jest szeroki: od cofnięcia koncesji lub zezwolenia, po dotkliwe kary pieniężne. 

Co należy wiedzieć o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy 

  1. Kto jest instytucją zobowiązaną i w jakim zakresie ma realizować swoje obowiązki.

  2. Kim jest klient, beneficjent rzeczywisty oraz osoba zajmująca eksponowane stanowiska polityczne i jak te osoby identyfikować. 

  3. W jaki sposób ocenić ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

  4. Jak stosować środki bezpieczeństwa.

  5. Kim jest sygnalista i w jaki sposób anonimowo zgłaszać podejrzenie naruszeń przepisów ustawy.

  6. Jakie sankcje administracyjne i karne grożą za nierealizowanie wymogów ustawy. 

W Russell Bedford opracowaliśmy metodologię wsparcia naszych klientów, uwzględniającą specyficzne wymogi prawne stawiane instytucjom zobowiązanym. Skontaktuj się z nami.

Polecamy szkolenie Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych - zmiany 2019 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland W dziale Twoja firma przyglądamy się tematyce #HR W najnowszym artykule Marta Wójcicka pisze o preferencjach Polakó… https://t.co/O7Ia56kPHF
32mreply
RB__Poland Uproszczenia typu safe harbour w roku 2020 - Russell Bedford https://t.co/3uCwT6QAd4
23hreply
RB__Poland Artykuł naszego kolegi z Meksyku - José Antonio Gutiérreza - opisuje sytuację FinTechów za oceanem. Warto tu zaznac… https://t.co/JX0VBcmJFF
RB__Poland OECD opublikowało długo wyczekiwany raport zawierający wytyczne w sprawie cen transferowych dla transakcji finansow… https://t.co/rlyReiaSF1