poniedziałek, 15 lipiec 2019 07:07

Zabezpiecz się przed ryzykiem finansowania terroryzmu

photo by onlyyouqj - www.freepik.com photo by onlyyouqj - www.freepik.com

AML (Anti-Money Laundering) czyli zapobieganie praniu brudnych pieniędzy, może dotyczyć wielu firm, które w swojej działalności nieopatrznie mogą zostać wplątane w przestępczą działalność. Warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. 

Ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dokonano rewolucji w zakresie walki z praniem brudnych pieniędzy. Należy zwrócić uwagę na znaczące rozszerzenie listy podmiotów, które podlegają obowiązkom wynikającym z tej ustawy. Zwłaszcza, że przepisy w tym zakresie nie są przejrzyste i może stanowić trudność wdrożenie ich w wewnętrznych procedurach podmiotów zobowiązanych do ich przestrzegania. 

W Russell Bedford opracowaliśmy metodologię wsparcia naszych klientów, uwzględniającą specyficzne wymogi prawne stawiane instytucjom zobowiązanym. Skontaktuj się z nami

Nie można zapominać o sankcjach administracyjnych, jakie grożą za nierealizowanie postanowień ustawy. Katalog tych kar jest szeroki: od cofnięcia koncesji lub zezwolenia, po dotkliwe kary pieniężne. 

Co należy wiedzieć o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy 

  1. Kto jest instytucją zobowiązaną i w jakim zakresie ma realizować swoje obowiązki.

  2. Kim jest klient, beneficjent rzeczywisty oraz osoba zajmująca eksponowane stanowiska polityczne i jak te osoby identyfikować. 

  3. W jaki sposób ocenić ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

  4. Jak stosować środki bezpieczeństwa.

  5. Kim jest sygnalista i w jaki sposób anonimowo zgłaszać podejrzenie naruszeń przepisów ustawy.

  6. Jakie sankcje administracyjne i karne grożą za nierealizowanie wymogów ustawy. 

W Russell Bedford opracowaliśmy metodologię wsparcia naszych klientów, uwzględniającą specyficzne wymogi prawne stawiane instytucjom zobowiązanym. Skontaktuj się z nami.

Polecamy szkolenie Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych - zmiany 2019 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
1hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac